Pepperl+Fuchs NBN3-F31K-Z8-K | M8 3mm Sensor, 2 NO, IP67
I'm Online Chat Now
Certification
China Achievers Automation Limited certification
—— Mohammed Al-Farsi, Procurement
—— Procurement Manager
—— Supply Chain Director
—— Operations Manager
—— Engineering Manager
—— Procurement Head
Large Image :  Pepperl+Fuchs NBN3-F31K-Z8-K | M8 3mm Sensor, 2 NO, IP67 Get Best Price
Product Details:
Place of Origin: SG
Brand Name: Pepperl+Fuchs
Certification: ATEX
Model Number: NBN3-F31K-Z8-K
Document: ACH-AB-P+F-E+H-IFM-ASCO-YOK...WA.pdf
Payment & Shipping Terms:
Minimum Order Quantity: 1
Price: Negotiable
Packaging Details: carton
Delivery Time: Negotiable
Payment Terms: T/T,XT,ALIPAY
Supply Ability: 100pcs per month
Detailed Product Description
Power Supply: 1 Ambient Temperature: -
Electrical Rating: G Certifications: S
Highlight:
Pepperl+Fuchs M8 3mm sensor
M8 proximity sensor IP67
Pepperl Fuchs safety barrier sensor
Pepperl+Fuchs NBN3-F31K-Z8-K inductive proximity sensor. M8 threaded barrel, 3mm range, 2 normally open outputs, 6-60V DC, IP67, -25°C to +70°C.
Product Overview
The Pepperl+Fuchs NBN3-F31K-Z8-K​ is a compact M8 inductive proximity sensor​ designed for space-constrained industrial applications. It features a 3 mm sensing range​ for detecting metallic objects and offers dual normally open (NO) outputs​ for flexible wiring configurations. With a wide 6-60V DC operating voltage​ and IP67 protection rating, this sensor is suitable for use in harsh environments where reliable object detection is critical.
Technical Specifications (Electrical & Functional)
Parameter
Specification
Sensor Type
Inductive Proximity (Shielded / Flush Mount)
Output Type
2 Normally Open (NO) Contacts
Rated Operating Distance
3 mm
Assured Operating Distance
0 ... 2.43 mm
Operating Voltage
6 ... 60 V DC
Switching Frequency
0 ... 500 Hz
Voltage Drop
≤ 5.5 V
Switching Current
4 ... 100 mA
Hysteresis
Typ. 5%
Protection
Reverse Polarity, Short-circuit (Pulsing)
Technical Specifications (Mechanical & Environmental)
Parameter
Specification
Housing
PBT Plastic
Thread Size
M8 x 1
Connection
Cage Clamp Terminal
Wire Cross-Section
1.5 / 2.5 mm²
Degree of Protection
IP67
Operating Temperature
-25 °C ... +70 °C
Housing Length
31 mm
Weight
Approx. 18 g
Mounting
Flush Mountable
Key Features
Applications
  • Position detection of small metal parts on conveyor systems
  • End-of-stroke sensing in compact pneumatic cylinders
  • Presence verification in assembly automation and packaging machinery
About ACH
Pepperl+Fuchs NBN3-F31K-Z8-K | M8 3mm Sensor, 2 NO, IP67 1
Frequently Ask & Questions
Are preferential prices available?
Are the Products Genuine OEM Units?
How will you arrange shipment?
What is the warranty of goods?
One-year Warranty.
How long is the logistics cycle of the product?
Ratings & Review
Overall Rating
5.0
Based on 50 reviews for this supplier
Rating Snapshot
The following is the distribution of all ratings
5 stars
100%
4 stars
0%
3 stars
0%
2 stars
0%
1 stars
0%